Ett sanningens ögonblick i Tampa Town, del 2
TAMPA – TORONTO 3-0 (Period 1)
• • •
Exakt en minut hinner gå.
Sedan:
Tjong i medaljongen!
Steven Med Kniven plaskar in en bomb från blålinjen.
I samma stund är ett budskap skickat. Det lyder: ”Jaså, ni tror att vi är slut och inte orkar mer? Då ska ni få se på fan”.
Drygt fyra minuter senare backar Bellemare upp förkunnelsen med 2-0 och tre minuter därpå soloåker Pat Maroon (!) in 3-0.
Ojvoj.
• • •
Campbell-soppan kokades nog på lite för låg volym idag – och sen glömde de krydda också.
Cooper myser förmodligen åt hur lite han Toronto-keepern fräser och skummar på mållinjen.
• • •
Mamma Elisabeth Hedman har redan fått en assist i morsdagspresent och kan mysa hemma i Varvet.
Mer kommer, skulle jag gissa.
• • •
Men vi ska inte skylla enkom på den jolmiga soppa som puttrar i målgården.
Samtidigt som Bolts verkligen satt ner foten och spelar som det anstår ett lag med anspråk på världsherravälde är Leafs överlag väldigt mediokra.
Under andra halvan av perren trycker de tillbaka en aning och tillbringar hygglig kvalitetstid i hemmazonen och har åtminstone ett stolpskott, men really: Om man låter Pat Maroon åka slalom över isen och vicka in en puck är man inte precis ”på tårna”.
• • •
Lightning känner uppenbarligen att det börjar bli skarpt läge, för nu terrar de till och med Leafs med ”1967”-skyltar i det officiella introt.
Själv tycker jag inte det finns något finare år, det var ju då Bofinken – på självaste midsommar – såg dagens ljus för första gången, men, ja ni vet: Strax dessförinnan vann de blåvita Stanley Cup senaste gången så det skälver till av smärta i hela Maple Leafs Nation bara man nämner de fyra siffrorna ihop.
• • •
Leafs PP i slutminuterna är inte mycket att skriva hem om.
De passar runt pucken lite snyggt, men inget händer som föranleder någon som tittar att dra efter andan.
• • •
Ondskan Ekeliw är vaken i natt med – och på betydligt bättre humör än efter ståupp-föreställningen igår.
• • •
De sjunger amerikanska nationalsången med en jäkla aplomb i rymdskeppet, det får man ge dem.
Två äldre män precis nedanför min pressläktarplats tar i nästan lika mycket som Jarkko den gången vi såg landskamp i Helsingfors.
• • •
Tidigare idag hade jag en känsla av att det skulle bli övertidsthriller i denna Game 4, men det var uppenbarligen önsketänkande.
Ursäkta vidskepliga Tampianer som tror på jinxar, men detta är avgjort.