Ärtsoppa och slagskott

Torsdagar ändå…jag har alltid gillat dom.
I yngre dagar för att det bara var en, oftast rätt avslappnad dag, kvar i den stentråkiga skolan innan helgen – och för att Kaj Kindvall spelade nya skivor i Poporama på P3 samtidigt som de tio lagen i Elitserien under vinterhalvåret hade full omgång.
Senare blev det dagen då arbetsveckan – som den nu var för en rockkritiker… – kulminerade och därtill bästa kvällen ute på krogen, innan helgens många amatörer lufsade ut i mörkret.
Nu? Well, det är fortfarande favoritkvällen vid bardiskarna, men framförallt alltid en tung afton i NHL-schemat, laddad med talrika och ofta heta matcher.
Som ikväll.
Inte mindre än tretton dueller ska avgöras inom loppet av några timmar och flera av dem får blodet att strömma snabbare genom ådrorna redan på förhand – till exempel den i Big Smoke mellan Leafs och Devils, den i Raleigh mellan högst tänkbara finalkandidaterna Raleigh och Avalanche, den i Tampa mellan Bolts och Flames och den i Seattle mellan Kraken och Rangers.
Ta och häng med, så firar vi bästa veckodagen ihop.
• • •
Det var, tycker jag, gripande att se att Börje förärades en sista, monumental hyllning även hemma i Sverige – och jag delar inte alls Hyttmyrans syn på att det var något osmakligt över ceremonin.
Han har förlorat kontrollen över musklerna i ansiktet, så det ser ut som att han inte riktigt är med mentalt, men han är lika klar i hjärnan som innan han blev sjuk och har uttryckligen gjort klart att han vill uppleva såväl denna svenska hyllning som den otroliga i Toronto förra veckan. Det vore, enligt mitt förmenande, betydligt mer osmakligt att förvägra honom det bara för att det är jobbigt att se svårt sjuka människor i utsatta situationer.
• • •
Torsdagarna är som bekant också förknippade med ärtsoppa, inte minst i den här bloggen, men jag ska let you in on a little hemlighet: Jag har aldrig varit särskilt förtjust i ärtsoppa.
Chockerande, inte sant?
Pannkakor, däremot – fem plus! I synnerhet med vispgrädde och lingonsylt.
• • •
Det är onekligen kittlande med det plötsliga surret om en möjlig EK 65-trejd. Lagen jag skulle vilja se honom spela för är väldigt många.
Men keep your shirt on, att få till en affär med det kontraktet blir ingen walk in the park. Allra helst inte som han måste godkänna den själv. Han har full no trade-klausul och flyttar bara dit han vill flytta.
Ekeliw-fantasierna om Florida kan jag dock inte sluta fantisera om. Det vore…omvälvande.
• • •
Min gamle vän – tillika mannen som startade den här bloggen – Front 242-Åke, alltså Tomas Ros, briljerade med otaliga intervjuer på Globen-galan för ett par timmar sedan.
Han är reportrarnas egen Patrice Bergeron, en tvåvägscenter som får det som ska göras gjort – no matter what.
• • •
I och med att Jake Muzzin med all säkerhet missar resten av säsongen på grund av otäck ryggradsskada letar Leafs efter en klassback och Erik K har nämnts även i det sammanhanget.
Men glöm det, törs jag nästan säga.
Erik är Ottawa-man in i märgen och kan, tror jag, se sig själv i en Leafs-tröja lika lite som Kennedy Bakircioglu kan se sig i en AIK-dito.
• • •
Tretton matcher innebär tretton nya chanser att exponera sin brist på insikt.
Så här dumt tror jag ikväll…

•Tampa – Calgary 1
•Carolina – Colorado 1 (OT)
•Florida – Dallas 1 (OT)
•Columbus – Montreal 2
•Toronto – New Jersey 2 (OT)
•Boston – Philadelphia 1
•Winnipeg – Anaheim 1
•Nashville – NY Islanders 2
•Minnesota – Pittsburgh 2 (OT)
•St Louis – Washington 1
•Vegas – Arizona 1
•Seattle – NY Rangers 1 (OT)
•San Jose – Detroit 1 (Straffar)

• • •
Däremot kan jag se Burger Klingberg i Toronto inom kort.
Han skrev på för bara ett år med ankorna för att han visste att en trejd skulle kunna bli aktuell under säsongen och nu är han helt klart bästa alternativet för en klubb med Maple Leafs behov.
Bered er på burger-party, Idsint och Chall och ni andra blåvita.
• • •
Med anledning av Ekeliws sånginsatser i senaste podd-avsnittet måste jag dela med mig av detta klipp.

• • •
The showdown i Toronto ikväll kan bli riktigt het. Det hördes på Jesper Bratt när jag talade med honom i förrgår. Devils hade då precis säkrat tionde raka segern, i Montreal, men han hade redan tankarna på den kommande utmaningen.
– Det ska bli otroligt roligt, hette det.
Ojvoj.
• • •
Apropå Svenska hockeyförbundets 100-årsjubileum fick jag vara med och lista lite grejor i den här blänkaren.
Mina bidrag är dock rätt förutsägbara. Tacka vet jag Leifby. Bara han har förstånd att ta ut SSK- och Winnipeg Jets-ikonen Curre Larsson som målvakt i andrafemman. Grymt ju!
• • •
Igår var jag på genrepet på Max Martins Broadway-show borta i Theatre District.
Missa inte recension i morgon bitti!
• • •
Svenska målskyttar ikväll: Elias Lindholm, Bengan Hörnqvist, Hästpolo, Lill-Nyllet, Jesper Bratt, Jesper Boqvist, Mattias Ekholm, Rickard Rakell, Wild Bill, Wenny Wennberg, Mika, Erik K.
• • •
OK, are you ready?
Nu åker vi.
Som vanligt när jag sitter i korresoffan avvaktar jag två perioder i de tidigaste matcherna innan Del 2 publiceras, men hang in there.