Veckans Lista 1/12, del 3
BUFFALO – COLORADO 3-4 (Slutet av Period 2)
NEW JERSEY – NASHVILLE 3-2 (Period 2)
PHILADELPHIA – TAMPA 0-3 (Period 2)
PITTSBURGH – VEGAS 2-2 (Period 1)
ST LOUIS – CAROLINA 1-0 (Slutet av Period 1)
MINNESOTA – EDMONTON 0-1 (Period 1)
DALLAS – ANAHEIM 0-0 (Början av Period 1)
• • •
Holy hell!
För att citera vår vän HEK:
Devils kommer ut som tigrar – och de sliter sitt byte i stycken och har vänt redan efter fyra och en halv minut.
Vore jag lite mindre renhårig (well…) hade jag kanske avlossat ett ”Told you so”, men så snabbt trodde jag definitivt inte det skulle gå.
• • •
Det sjuka med att Stammer når milstolpen 1000 poäng nere i Philly är att han förmodligen minns varje mål och varje assist.
Han är rena Rain Man på det viset.
• • •
Två blågula delikatesser ingår i den inledande urladdningen.
Bratten är kylig som hela frysdisken på Hemköp när han bara lirkar in pucken mellan Juuses ben och Holtzen klappar på en ruggig slägga när han får chansen i PP.
• • •
Jaha, är vår skånske ICA-handlare på plats i The Rock? Vad trevligt. Det tror jag bestämt att M.R är också. Spåret regerar Newark i decemberkvällen!
Men Stefan – du får ju höra av dig när du är i trakten.
• • •
Roligt att se Holtz är det. Han har ju fått sitta och titta på under stora delar av hösten, men nu får han chansen och han tar den som turister från Iowa tar den grillade kycklingen på buffén i Vegas.
Just så ska det gå till. När möjligheten väl ges ska det bara smälla.
• • •
Bratten check, Rakell check. Bofinken brinner.
• • •
Predators gör det ändå riktigt hyggligt som inte bara säckar ihop efter den inledningen i mittakten.
Det är ju match fortfarande – men de får hålla i hatten när tredje börjar.
Då kommer det gå undan igen.
• • •
Det blidde chinese. Kommer nu. Hurra!