Årets Match
Det har till dags dato spelats 113 NHL-matcher i New York-området den här säsongen – på Manhattan, i Newark och på Long Island.
Många av dem har varit både underhållande och spännande – och några alldeles förträffliga.
Men ingen, inte en enda, har varit lika stor som den som rivalerna New Jersey Devils och New York Rangers ska utkämpa i The Rockhhh ikväll.
Ja, alla ronder i The Battle of Hudson River är heta happenings, men det som väntar nu är så mycket mer än bara ytterligare ett kapitel i sagan om två lokala hockeyklubbars kamp om herraväldet över en flod.
För första gången på flera decennier hör bägge rivalerna till toppskiktet i tabellen – ja, i ligan – så här sent på säsongen och kvällens clash kan mycket väl avgöra vem av dem som får hemmaplansfördel när de, förmodligen, inleder en episk slutspelsserie om bara ett par veckor.
Så yeah, rubriken är given.
Det här är tvivels utan Årets Match.
Själv formligen vibrerar jag av förväntan och lust, nästan som inför ett avgörande playoff-drama, och förhoppningen är förstås att jag ska sprida vibrationerna runt den digitala lägereld vår blogg utgör.
Så häng på nu, vänner.
Vi ska, goddammit, se Årets Match.
• • •
Det är överhuvudtaget en grandios dag i amerikansk idrott, för just denna torsdag ställer Major League Baseball till med sin Opening Day.
Ett mer pålitligt vårtecken finns inte, ljudet av slagträ som träffar den där hårda läderbollen berättar varje år för oss att jo, livsandarna är på väg tillbaka.
Mina lag – i tur och ordning: 1. NY Yankees, 2. San Diego Padres., 3. Kansas City Royals, 4. Chicago Cubs, 5. Houston Astros.
Om 162 (!) omgångar vet vi om jag får se samtliga i playoff.
• • •
Precis som när det är derby i Stockholm och Göteborg, eller var som helst really, står så mycket mer på spel än bara poäng och fördelar i en eventuell playoff-serie i en showdown som den som står i begrepp att börja här i The Rockhhh.
I potten finns framförallt välbefinnandet hos olika falanger på arbetsplatser och skolgårdar och i kompisgäng i hela bygden.
Ni kanske minns vår saknade vän Per Tengstrand, konsertpianisten och Devils-supportern som sedan många år tillbaka bor i Princeton längre söderut i The Garden State. Han berättade en gång om hur många fler Rangers-supportrarna är, även i Jersey, och hur de som sanna New Yorkers blir outhärdligt störiga och kaxiga varje gång Blåskjortorna vinner dessa derbyn – och att det därför finns lite i världen som gläder de rödsvarta mer än att få tvåla till divorna från Manhattan.
Man hoppas att de som går ut i strid på isen vet de, vad det de gör och inte gör betyder för människorna på läktarna och i tv-sofforna…
• • •
Nu är det ute – mitt lilla reportage om dagarna med Minnesota Wild i St. Paul.
Läs här – och notera att en klassisk spåret-stammis tagit sig in i repet med bild och allt.
Kan hända er alla om ni är snälla…
• • •
Spänningarna mellan de här två lagens supporterskaror kommer garanterat bli uppenbara även på läktarna i The Rockhhh.
Redan under tidiga eftermiddagen kryllar det av Rangers-fans längs Mulberry Street, den breda gatstumpen mellan Penn Station och Prudential-ladan, och jag lovar – de har inte kommit för att knyta nya vänskapsband.
Mitt tips: Första ”Asshoooole”-ramsan – som alltid signalerar att gurgel utbrutit i bänkraderna – ekar under takåsarna redan under matchvärmningen.
• • •
Missförstå mig rätt, Konsertpianisten finns förstås kvar och bor alltjämt kvar i Princeton – där även Einstein hängde, alla likheter givetvis avsiktliga.
Men han har lagt ner hockeypassionen – Per alltså, inte Einstein – och skriver inte längre här och jag tycker det är väldigt, väldigt tråkigt.
• • •
För Martin Brodeur behövde ingen förklara vad The Battle of Hudson River betydde.
Ett av hans mest klassiska citat, inristat i statyn som står utanför The Rockhhh, lyder så här:
– After all those years, I could always look up in the stands and make out the same faces. I knew exactly who I was playing for.
Den raden genererar lite gåshud, visst gör den?
• • •
Som sig bör en så här högtidlig dag korsar jag floden redan under tidiga eftermiddagen och kommer till Newark så tidigt att jag enligt nyetablerad tradition hinner inmundiga lunch på Redd’s Biergarten.
Nej, Bratt-wursten får vara idag, det vore att ta ställning i derbyt, känns det som. Istället beställer jag in Jagr-schnitzeln.
Jagr har ju spelat för båda lagen, så det är en neutral och fin beställning.
• • •
Huruvida dagens djävlar och blåskjortor vet exakt vilka de spelar för törs jag inte svära på, men det råder inga tvivel om att de är emotionellt uppjackade inför kvällens holmgång.
De båda jesprarna i hemmalägret ryckte redan för några veckor sedan formligen till när derbyt kom på tal – och det fanns glöd i Mikas röst när han såg två dygn framåt efter Columbus-matchen i tisdags.
Ah, det här ska bli så kul.
• • •
Apropå Minnesota låg jag och slötittade på deras match i Denver igår kväll, efter några välbehövliga Stella på kvartersbaren, och jag sa det faktiskt tyst för mig själv: Wild kan ta sig till final i år.
Kom ihåg var du läste det först.
• • •
Kvällens omgång känns lite lurig ur rent tips-perspektiv, så jag har fått värka fram den här lilla raden:
•Boston – Columbus 1
•Montreal – Florida 1
•New Jersey – NY Rangers 1 (OT)
•Pittsburgh – Nashville 2
•Ottawa – Philadelphia 1
•Tampa – Washington 1
•Detroit – Carolina 2
•Chicago – St Louis 1
•Edmonton – LA 1 (OT)
•Seattle – Anaheim 1
•San Jose – Vegas 2
• • •
Ettan i Bell Centre kan uppfattas som en provokation, det förstår jag – men det vore ju så väldigt kattlikt att först spöa Leafs och sen lägga ett ägg mot Habs.
• • •
Svenska målskyttar: Hampus Lindholm, Bratt-wursten, Mika, Rakell, Eky Ekholm, Kempe, Wenny Wennberg, Erik K.
• • •
Det finns få jag har svårare för än ordningsvakter på powertrips. Som den som idag står i den backstage-entré i The Rock där jag klivit in vid åtskilliga tillfällen genom åren och plötsligt hävdar att media inte få gå där och sedan blir helt aggressiv när jag förklarar att jag alltid använt den ingången.
Känns det bra, sånt? Upplever man att man är duktig och plikttrogen – eller vad.
Naturligtvis smiter jag in ändå, när Bror Duktig, tittar åt ett annat håll, för vad fan – vilket löjl.
• • •
Dagens låt: Springsteens ”Meeting Across The River”. Förstås!
• • •
Chytil, Rangers glade tjeck, skrev på en kontraktsförlängning a fyra år idag.
Kul för honom – och väldigt lyckat för Rangers, skulle jag vilja påstå.
• • •
Som Ekeliw påpekade i podden igår hade Kågedalens AIF, i Arvy och Gus Bus, två ”produkter” med bland NHL:s ”Three Stars of The Week” i måndags.
Det är ju ingenting annat än magiskt.
Kågedalen forever.
• • •
Jahaja, Trump åtalas. Nu lär det bli livat i republiken. Ska man sätta på sig skottsäker väst innan man åker tillbaka till Manhattan ikväll, månne?
• • •
Vegas kan clincha playoff-platsen ikväll igen – och Bruins har åter chansen att säkra President’s Trophy.
Så blir det, det är vad jag tror.
• • •
Vi har trängsel på pressläktaren ikväll också, och allt annat vore ju skandal.
Det är Årets Match som ska spelas.
Den börjar inom kort och som sagt: Häng på nu.
Det här blir nåt.