Timo Time i Newark, del 2

NEW JERSEY – TORONTO 0-0 (Period 1)
• • •

– Ti-mo Mei-er, Ti-mo Mei-er, Ti-mo Mei-er!
Jo, det som hände på Garden när Patrick Kane debuterade förra veckan, det händer i The Rockhhh nu när Timo från Appenzell Ausserrhoden debuterar inför sina nya fans:

De jublar så det dånar redan när han zoomas in under matchvärmningen – och när han glider ut på isen för första bytet låter det som att hemmasonen Bruce Springsteen kommit ut på scenen för ännu ett extranummer.
Sen håller det på att smälla redan i första bytet med hyggliga kedjekamraterna Bratt-wursten och Hughes och då utbryter de ekande ramsorna:
– Ti-mo Mei-er, Ti-mo Mei-er, Ti-mo Mei-er!
• • •
Annars vill jag påstå att vi har rätt att förvänta oss mycket mer när de här två lagen uppträder.
Man ska dock komma ihåg att Devils så sent som igår kom hem från en lång roadtrip i västerled – och att Toronto alltså varit ute i elva jäkla dygn och bara vill surfa på Sator-refräng hem till Big Smoke.
Då slår det sällan blixtar, i synnerhet inte om inledningsperioderna.
• • •
Tatar och Haula är två gamla namn man mest rycker på axlarna åt, de har liksom blivit såna mitt-i-klungan-karaktärer som alltid får plats i trupper där det finns hål och utför sina uppgifter klanderfritt men knappast gör skillnad.
I rätt omgivning, under rätt sorts omständigheter, kan såna dock få fin feeling och börja göra just skillnad och det verkar vara exakt vad som hänt med de här herrarna i Devils.
Gott för dem.
• • • 
Nä, det går inte att tackla omkull Lill-Nyllet. Inte nuförtiden.
• • •
Nå, Devils har i alla fall skapat lite chanser – skottstatistiken 16-5 (16-3 innan sent PP för gästerna) säger en del – men Samsonov varit stabil som bärande väggen i St. Michael-katedralen hemma i Toronto.
• • •
Devils får hålla koll på Pontus Holmberg, han har fina minnen från The Rockhhh.
Det var här han, i slutet av november, gjorde sitt första NHL-mål.
Sånt glömmer inte hockeyspelare.
• • •
Minns ni för en vecka sedan? Det var då alla blågula fördämningar brast och NHL-lagen skickade svenska spelare över kontinenten som Fedex skickar paket kring jul.
Jag får posttraumatiskt nageltrång av blotta minnet.
Men kul var det, i all stress.
• • •
Woah, ingen har sagt nåt, men Willie här i The Rock är ju inte den ende i familjen Nylander som spelar ikväll.
Lillbrorsan Alex – Mini-Nyllet! – får chansen med Penguins mot Blue Jackets också.
Det är första gången sedan säsongen 19-20 han gör ett framträdande i NHL och så nära som de står varandra i den där syskonskaran gissar jag att Wille tänker minst lika mycket på hur det går för junior borta i västra Pennsylvania.
• • •
Nejdå, Gojjan, each his own. Dra du dina sura tips :).,
• • •
Den här Holl, till synes ohotad i laguppställningen, är han verkligen en bättre back än Liljegren och Erik Gustafsson? Chall? Idsint? Tokiih? Sorgringo? Vad säger ni?
• • •
Med vad i hela friden håller Mini-Nyllets pingvinkompisar på med i målarburken?
Gör dom en sån DÄR match igen, när lokal media får tuppjuck och dömer ut dem som blott ett glorifierat Björbo?
• • •
Hörrnu, Linyreg uppe i Westchester, var har vi honom i afton?
Överhuvudtaget trodde jag på mer action i spåret en sån här fin kväll…
• • •
Jodå, jag har nu kollat de mest koleriska av Pittsburgh-reportrarna på Twitter och de varvar motorsågarna för fullt.
• • •
Well, The Garden State får vänta på Timos första mål, men jag har en stark känsla av att det inte dröjer särskilt länge innan han åker med armarna sträckta över Rock-isen.
Och with that – mot kaffebryggaren.