Baptism i eld på Long Island, del 2

NY ISLANDERS – CAROLINA 0-0 (Period 1)
• • •
Draken har lyft och lågorna flammar runt käftarna på den rytande besten.
Uniondale-platåer har vi kanske inte kanske klättrat upp på ännu – därtill krävs nog en cannoli från Pastorns sida – men we’re getting there.
Upphetsningen är enorm, volymstyrkan i vrålen efter minsta tackling brutal och hetsen mot allt och alla våldsam.
Välkommen till Long Island, baby!
• • •
Hockeyn de här två lagen spelar mot varann fortsätter vara en schackpjäs i ett sterilt rum befolkat av torrbollar som aldrig ler.
Även Game 3 är tajt, stram och Växjö-aktig, sa jag sånär – och ställningen efter en perre förvånar inte mer än att det är mycket trafik på Long Island Expressway.
Men förr eller senare måste ju nätet rassla och då blir det förhoppningsvis lite roligare.
• • •
Man märker när Brent Burns är inne på isen, det gör man.
• • •
Islanders tandlösa powerplay är ett stort aber.
Som vi ser i serie efter serie har det som kallas special teams otrolig betydelse i playoff och utan bett i numerära överlägen går det nästan inte att vinna.
Sebastian Aho – den svenske alltså; Havsaborren – har dock visat sig vara produktiv från blålinjen i just de situationerna, så coach Dagobert borde verkligen ge honom fler chanser. Det finns inget att förlora, om man säger.
• • •
Ja, nog dånar de fem takterna i ramsan ”Läts-Gå-Aj-Län-Därs”-ramsan så det fladdrar i trumhinnorna när hemmalaget stormar ut på isen – och de 20 000 som kommit på partyt stämmer också upp i en riktigt mäktig a-capella-version av nationalsången.
• • •
En ordningsfråga: Yes, jag vet att Islanders coach – han med personligheten hos en gråsten i skogen – heter Lambert. Men Dagobert låter roligare, så nu får han heta det.
• • •
Sorken har, vilda anstormningar förutan, haft mer att göra än Antti och skött sig mycket bra.
• • •
Inne på Manhattan dräller det tidvis av kändisar på hockeymatcher, men bara några få av dem – Susan Sarandon, John McEnroe, Liam Neeson, Michael J Fox, ytterligare någon – är genuina Rangers-fans. Resten erbjuds biljetter för att marknadsföra aktuella projekt – i utbyte mot att MSG får visa dem i jumbon.
De som håller på Islanders – Kevin Connolly från ˝Entourage”, Christine Brinkley, Karate Kid Ralph Macchio, Billy Joel, Chloe Grace Moretz, LL Cool J – gör det på riktigt och som den stargazer jag råkar vara hoppas jag de är här ikväll och hottar upp stämningen ytterligare några grader.
• • •
Till skillnad från de flesta – alla? – andra är Islanders organist påfallande aktiv i the action och driver på fansen med väl inövade trudelutter vid varje given situation.
För det får han fem bofinkar.
• • •
Det händer inte ofta att jag planerar så dåligt att jag måste springa på toa mitt under pågående match, men ikväll glömmer jag bort att jag satte i mig tre koppar kaffe mellan intro-publicering och puckdrop och tvingas rusa iväg i en reklampaus.
Rookie-misstag, ovärdigt en ärrad korre.
• • •
En fredagkväll, när folket har sovmorgon och allt, förväntar jag mig lite eldsprutande drakar i spåret också, men oj vad lugnt det är.
Kom igen, sätt fyr på det här nu!