Den sjunde dagen i Lord Stanleys skapelseberättelse

Och på den sjunde dagen hällde Lord Stanley ett par spann vatten över stenarna i bastuaggregatet och sade:
Varde mer drama.
För det är ju vad som händer när första playoff-veckan denna aprilsöndag fullbordas.
Fyra lag kan skaffa sig matchboll i de åttondelar som går in på sitt fjärde varv – och fyra andra kan kvittera serierna och tvinga fram maraton-battles motparterna väldigt gärna vill undvika.
Startskottet går alldeles strax för den inledande matinén mellan Islanders och Hurricanes – och sedan kommer nya rysare i stöt efter stöt dagen, och kvällen, lång.
Går en mer exalterande avslutning på veckan ens att tänka sig?
Nej.
Låt den sjunde dagen börja.
• • •
På den sjunde dagen var det också så att Bloggare Bofink vaknade och kände sig som…nja, inte Jesus på korset. Snarare korset han hängde på.
Efter non stop action sedan förra helgen, utan en endaste paus, blir man liksom bakis utan att ha druckit en droppe.
Så jag hoppas att församlingen här vid lägerelden kan ursäkta att jag inte sänder live från matinén på Long Island utan kör en heldag i korresoffan – och att detta intro inte blir något spirituellt maraton.
• • •
Ställningen är alltså 2-1 i samtliga åtta serier efter tre omgångar i årets åttondelsrunda.
Lite unikt, känns det som. Nog brukar åtminstone några contenders gå for the kill på en gång, eller hur?
Men inget jämmer hörs från min holk.
Ju mer ovisshet, desto mer dramatik – och ju mer dramatik, desto mer brusande flöden av dopamin genom kroppen.
• • •
En sån här gång, när vi knappt hunnit ur sängen efter en yster lördag och regnsjuka vindar blåser i ett grått New York, kunde man kanske tro att inramningen i UBS Arena skulle bli lite mer beskedlig.
Men det antagandet utgår från att de som bor på Long Island är som alla andra.
Det är de inte. De är fullständigt koko och tro mig – de kommer ställa till med ett rytande riot även i den matiné som väntar nu.
• • •
Ursprungligen hade jag tänkt avlossa slutspelets första ”Veckans Femma” inför denna söndagssession, men hjärnan är för trött för den sortens strukturerade övningar.
Det finns dock gott om stjärnor som hade aspirerat på plats på en sådan lista efter den inledande veckan. Som Chris Kreider, Leon Draisaitl, Mikko Rantanen, Adam Fox, John Tavares, Miro Heiskanen, Adrian Kempe, Akira Schmid, Roope Hintz, Filip Gustavsson, Igor Sjestiorkin, Jack Eichel, Morgan Rielly, Mats Zuccarello, Adam Lowry, Connor McDavid och Nathan MacKinnon.
Fler förslag?
• • •
Allra bäst idag: Inga matcher spelas samtidigt. Med reservation för evighetslånga förlängningar kan vi fokusera på ett drama i taget.
Prisa Gud.
• • •
Svenska poängligan efter tre omgångar:
1. Adrian Kempe, LA, 4 poäng (3+1)

2. William Nylander, Toronto, 4 poäng (2+2)

3. Gustav Nyquist, Florida, 4 poäng (0+4)
4. William Karlsson, Vegas, 3 poäng (2+1)

5. Alex Wennberg, Seattle, 3 poäng (1+2)

6. Viktor Arvidsson, LA, 3 poäng (0+3)

7. Jesper Fast, Carolina, 2 poäng (2+0)
Marcus Johansson, Minnesota, 2 poäng (2+0)
9. Gustav Forsling, Florida, 2 poäng (1+1)
Calle Järnkrok, Toronto, 2 poäng (1+1)

11. John Klingberg, Minnesota, 2 poäng (0+2)
12. Jesper Bratt, New Jersey, 2 poäng (0+2)
Mika Zibanejad, NY Rangers, 2 poäng (0+2)
14.Kevin Stenlund, Winnipeg, 1 poäng (1+0)
Oskar Sundqvist, Minnesota, 1 poäng (1+0)
16. Sebastian Aho, NY Islanders, 1 poäng (0+1)
Mattias Janmark, Edmonton, 1 poäng (0+1)


Tiebreaker 1: Antal matcher
Tiebreaker 2: Antal mål

Blågula målskyttar idag: Hampus Lindholm, Marcus Johansson, Hästpolo-Gustav, Adrian Kempe.
• • •
När, finns det kanske någon som undrar, kommer nästa podcast-avsnitt?
Det är alltid notoriskt svårt att hitta en lucka för inspelning under den galna förstarundan och den gångna veckan misslyckades vi kapitalt. Men tanken är att vi ska köra i morgon eller på tisdag och jag lovar att det är värt all väntan för det bubblar av lust att få prata åttondelsserier i båda nördarna.
• • •
Dagens låt: Etta James ”A Sunday Kind of Love”.
• • •
Lite frustrerande är det att tänka sig att det kan finnas de i Sverige som inte sett en minut av årets playoff, nu tänker ”Ah, jag måste väl kolla vad det är alla tjatar om” och får ta del av Islanders vs Hurricanes för att fjärde matchen i den serien avgörs på Europa-vänligt klockslag.
Rent hockeymässigt är ju detta hittills den klart minst sevärda och medryckande duellen och ja, det plågar mig lite att hela Stanley Cup-bonanzan kan bli bedömd på grundval av denna sega dragkamp.
Men vi får väl hoppas att även Dagoberts och Rod The Bods killar skruvar upp intensiteten på tillbörligt sätt.
• • •
Den sjunde dagen blir lång och den börjar nu.
Håll i hatten!