Den sjunde dagen i Lord Stanleys skapelseberättelse, del 6
NY ISLANDERS – CAROLINA 2-5 (Slut)
FLORIDA – BOSTON 1-2 (Period 2)
• • •
Det vore kanske att bre på att hävda att dunderhonungen flödar i Florida-värmen, men björnarna snudd på defilerar nu.
De skaffade sig 2-0-ledning och sedan stängde de matchen som systembolaget stänger på lördagseftermiddagarna.
• • •
Men det finns en katt som aldrig ger upp och hittar ett sätt att slinka in genom dörren även när den låsts igen och det är Matthews Tkachuk.
Så nu blir det kanskje lite åka av i tredje i alla fall.
• • •
Han är bra, Bobby Orlov och har nu producerat poäng i samtliga matcher i playoff.
Lyckad pick-up, milt uttryckt.
• • •
Nu är ju inte jag den som ska ha åsikter om hur andra ser ut, men den som lurade i Marc Staal att han klär i det DÄR skägget var väldigt elak.
• • •
Joel EE spelar inte Game 4 i St Paul och tyvärr låter det på coach Evason som att det snart kan komma besked om att värmlänningen blir borta länge.
• • •
Oj, vad fysiskt det är, febrar kommentatorerna i FLA Live.
Jämfört med hur det såg ut i UBS Arena är det i själva verket vänskapligt som på en pensionärsdans i denna match.
Framförallt Panthers behöver bli lite elakare.
• • •
Annars då?