Den sjunde dagen i Lord Stanleys skapelseberättelse, del 8

NY ISLANDERS – CAROLINA 2-5 (Slut)
FLORIDA – BOSTON 2-6 (Slut)

MINNESOTA – DALLAS 0-1 (Period 2)

• • •
En magnifik dragkamp pågår i fjärde ronden mellan Wild och Stars.
Hemmalaget har haft flest och farligast chanser, framförallt i form av frilägen, men Jake Oettinger tycks ha hittat vidunder-formen från fjolårets serie mot Dallas och håller tätt.
Istället är det Tyler Seguins som i ett powerplay – av vilka det varit få, alla aktar sig för att bli utvisade nu – drar first blood.
Även Gus Bus har dock varit enastående och får Wild bara in en puck kommer det bli förlängning – det lovar jag.
• • •
Brandon Carlo om The Rumble i FLA Live:
– Vi vill försäkra oss om att Linus händer är intakta och tänker låta honom riskera honom att förstöra ansiktet på någon.
Ha!
• • •
”Om det ändå varit någon annan som fått den chansen”, tänker jag när en helt ren Marcus Foligno blir rånad av The Big O – men strax därefter är det själve Kaprizov som bränner ett likadant friläge.
• • •
MN Johan är såvitt jag förstår inte på plats ikväll, men de tycks kunna piska upp rätt yster stämning i X:et även utan honom.
• • •
Sorglig lavin, du har nog rätt, men jag känner mig ändå ensam när det ekar så här tomt i spåret mitt i en stenhård playoff-serie.
• • •
Linus hann faktiskt noteras för en ny assist innan han slängde handskarna.
Det händer ALLTID något spektakulärt kring Lugnviks finest.
• • •
Hästpolo kommer snart göra mål, det är bara en tidsfråga.
Kom ihåg var du läste det först.
• • •
Under den här perren hamnade jag i en ruggig svacka och hade svårt att hålla ögonen öppna, får jag lov att erkänna.
Så kan vi ju inte ha det, nu tar jag och brygger kaffe starkare än cyanid.