Veckans Lista 31/3, del 2
BUFFALO – NY RANGERS 1-0 (Period 1)
• • •
21-årige rookien Devon Levi debuterar alltså i Sabres kasse och håller nollan i sin allra första NHL-period.
Fint, men ärligt talat – han har inte så mycket att göra. Rangers får inte iväg ett endaste skott på mål första tio minuterna och kommer sammanlagt upp i två.
Sa ju det, höll jag på att säga.
De tömde bränsletankarna i The Rock och satte sig sen deppiga på planet direkt efter slutsignalen och flög upp till Buffalo och inte ens när de vaknade på Marriott-hotellet vägg i vägg med Keybank i morse hade de börjat tänka på den här matchen.
Kan det bli bättre när Gallblåsan får skälla lite i pausen?
Kanske, men jag tvivlar.
• • •
Ja, Idsint, din frånvaro runt lägerelden har allt noterats. Hoppas du är i stridbart skick snart igen, vi saknar dig.
• • •
Fast han står för ett stabilt ingripande, Devon Levi, när Christopher Kreider får ett halvt friläge.
För övrigt tycker ag Devon Levi är ett fint namn. Exakt varför vet jag inte, men det har den typ av schvung man förknippar med stjärnor.
• • •
Åsa, vi är med dig i garderoben under trappen om det blir rough med tornados.
Tänk att ni ska behöva ha det så här varje vår nere i södern.
• • •
Nu ska jag kleta lite mer med den stinkande osten.