A Vegas moment, del 3

VEGAS – DALLAS 1-2 (Period 2)
• • •
Den blixtrande energin går ur matchen i mittperioden, det blir mer ställningskrig och lur-i-vassen i avvaktan på misstag.
Med två så jämnstarka lag på isen är väl det inte alls oväntat, men som det ser ut nu behöver riddarna dra svärden och börja…ja, tuta och köra!
• • •
You can only keep a good man down for so long, så visst – när Dallas får ett nytt powerplay stänker my man Robo in 2-1.
Han börjar bli het igen, den rättmätige Calder Trophy-vinnaren 2021…
• • •
Framför mig i toakön i första pausen har jag ingen mindre än George Parros.
Det känns som att vara i närkontakt med Judge Judy.
Typ.
• • •
Det är lite Wenny Wennberg över Jack Eichel ibland. Han skjuter för lite.
• • •
När Golden Knights andre William, alltså Carrier, egentligen bara har att panga in pucken gör Uttern en räddning som jag tror att till och med Bobrosvky hemma i tv-soffan i Florida nickar imponerat åt.
Holy fläskpannkaka.
• • •
De där utfestade damerna jag mötte i hissen i morse har nu sovit närmare sju timmar, så snart är det nog dags att gå upp och möta en ny dag – förmodligen med en Bloody Mary eller två på Beauty & Essex.
DET är också ett Vegas Moment.
• • •
Det är verkligen inte långt borta att Little Joe Pavelski utför sin specialare och styr in 3-1 i slutet, men då blir vi ännu en gång påminda om att även Adin Hill är en förstklassig målvakt.
• • •
Riddarna, och specifikt Chandler Stephenson, är egenartat odisciplinerade och tar för dumma utvisningar.
Han kanske hade behövt en Bloody Mary han också.
• • •
Nu skulle jag vilja påstå att otroligt mycket hänger på nästa mål.
Om Stars gör det vinner de – och om Knights gör det väntar nytt sudden death-raffel.
Kom ihåg var du läste det först…