Victor Hedman 1000

Aloha kamrater!
Ikväll har jag massor av annat på programmet och hinner egentligen inte blogga, men – det måste jag förstås göra ändå, åtminstone en liten stund.
Victor Hedman spelar ju sin 1000:e NHL-match, med Tampa mot Dallas i Amalie Arena, och det är faktiskt otänkbart att låta en sådan gloriös happening passera utan att hedra honom med några väl valda rader.
Han – Pansarkryssaren från Fäbodvägen – har ju ända sedan debuten 2009 varit en av bloggens allra största favoriter och förgyllt detta forum med ett oändligt antal oförglömliga ögonblick.
En blogg om jubileumsmatchen är det minsta han är värd – och blott några grattis räcker inte långt.
Men ändå.
Hjärtligt grattis, Pansarkryssaren!.
• • •
Vigge blir den blott sjuttonde svensken i NHL-historien att nå denna mäktiga milstolpe.
Här är hela listan.

1. Nicklas Lidström (Detroit Red Wings) – 1564
2. Mats Sundin (Quebec Nordiques, Toronto Maple Leafs, Vancouver Canucks ) – 1346
3. Henrik Sedin (Vancouver Canucks) – 1330
4. Daniel Sedin (Vancouver Canucks) – 1306
5. Daniel Alfredsson (Ottawa Senators, Detroit Red Wings) – 1246
6. Börje Salming (Toronto Maple Leafs, Detroit Red Wings) – 1148
7. Markus Näslund (Pittsburg Penguins, Vancouver Canucks, NY Rangers) – 1117
8. Calle Johansson (Buffalo Sabres, Washington Capitals, Toronto Maple Leafs) – 1109
9. Nicklas Bäckström (Washington Capitals) – 1105
10. Henrik Zetterberg (Detroit Red Wings) – 1082
11. Ulf Samuelsson (Hartford Whalers, Pittsburgh Penguins, NY Rangers, Detroit Red Wings, Philadelphia Flyers) – 1080
12. Loui Eriksson (Dallas Stars, Boston Bruins, Vancouver Canucks, Arizona Coyotes) – 1050
13. Alex Edler (Vancouver Canucks, LA Kings) – 1050
14. Tomas Holmström (Detroit Red Wings) – 1026
15. Fredrik Olausson (Winnipeg Jets, Edmonton Oilers, Pittsburgh Penguins, Anaheim Mighty Ducks, Detroit Red Wings) – 1022
16. Alex Steen (Toronto Maple Leafs, St Louis Blues) – 1018
17. Victor Hedman (Tampa Bay Lightning) – 1000
Näst på tur torde vara Erik Karlsson, som ikväll spelar sin 944:e match och kommer nå 1000 i april, om han matchas i samtliga omgångar.
Andra aktiva på Top 50-listan är Mikael Backlund (932), Oliver Ekman-Larsson (926), Marcus Johansson (855), Adam Larsson (792), Mika Zibanejad (790), Elias Lindholm (767), Jonas Brodin (763), Jakob Silfverberg (762), Mattias Ekholm (761), Gabriel Landeskog (738) och Gustav Nyquist (727).
• • •
Ja, Eken – som faktiskt gjorde en film om Hedman i tidernas begynnelse, kallad ”På skridskor över Atlanten” – fick en fin send-off på Wollensky Grill igår kväll.
Vi åt biff, vi drack dry martini och vi fördjupade oss i de stora frågorna.
Om världen bara lyssnade på oss skulle allt bli så mycket bättre.
• • •
Ja, naturligtvis borde jag varit i Tampa ikväll, det grämer mig alldeles väldigt att jag inte är det.
Men jag hade glömt att detta jubileum närmade sig – en jag känner i Örby borde verkligen larmat… – och när jag blev varse var det för sent att lösa all logistik.
Jag ber Vigge, er och tidningen om ursäkt.
• • •
Dagens tipsrad

•Philadelphia – Pittsburgh 1
•Tampa – Dallas 1
(Jo, visst måste Bolts vinna för nummer 77 just ikväll!)
•Montreal – Seattle
•Winnipeg – Carolina 1
•Arizona – Washington 1
•Vegas – St Louis 1

• • •
Bästa Hedman-minnet?
De är omöjligt att välja, jag har så många. Tampa är verkligen en av de städer där jag upplevt allra störst stunder – oftast ihop med Victor. Men, well, här har vi några jag kommer ihåg på rak arm och värderar högt:
– Andra Stanley Cup-segern, i Tampa, när han plötsligt vrålade att han skulle ringa Stefan Löfven och övertyga honom om att Keeper of The Cup Filip Pritchard måste få komma till Ö-vik, pandemiregler till trots.
– Första gången jag fick med mig Ekeliw in i Bolts omklädningsrum och såväl Vigge som Strålle sken upp och hojtade ”Jonathan, dig har vi väntat på!” Då höll Ondskan på att kacka i brallan.
– Debuten i Atlanta tredje oktober 2009, och hemmadebuten mot New Jersey några dagar senare. I was there, får jag lust att skriva på kaklet på en offentlig toalett
– Norris Trophy-vinsten i Vegas 2018 och en tillhörande femplus-middag på Sinatra på Encore då pappa Olle plötsligt slog sig ner vid border
– Våren 2009, när han dök upp som top prospect på en av finalerna i Igloon i Pittsburgh och storögd fick hälsa på såna som Lidas, Zäta och Kronwall.
• • •
Svenska målskyttar ikväll: Erik Karlsson, Victor Hedman (jo, självklart!), Adam Larsson, Wild Bill.
• • •
Det är skralt med matcher här i nejden denna vecka och det är nog exakt vad doktorn ordinerar. Att inte jag inte behöver stövla iväg till avskrädeshögen Penn Station förrän på söndag…det känns som en nåd.
• • •
I en blågul all time-statistik vi skärskådar alldeles för sällan hör Hedman till det verkliga toppskiktet –
Han har spelat fler playoff-matcher än alla utom Lidas och Homer – och han har femte mest slutspelspoäng.

Så här ser listan ut för antal spelade slutspelsmatcher.
1. Nicklas Lidström – 263
2. Tomas Holmström – 180
3. Victor Hedman – 160
4. Peter Forsberg – 151
5. Carl Hagelin – 141
6. Nicklas Bäckström – 139
7. Tomas Sandström – 139
8. Niklas Hjalmarsson – 137
9. Henrik Zetterberg – 137
10. Ulf Samuelsson – 132
(Henke Lundqvist? 130. Väldigt mycket för en målis, det –bara nio har fler och Patrick Roy är etta med 247)

Alla tiders poängliga i playoff
1. Nicklas Lidström – 183 (54+129)
2. Peter Forsberg – 171 (64+107)
3. Henrik Zetterberg – 120 (57+63)
4. Nicklas Bäckström – 114 (38+76)
5. Victor Hedman – 110 (22+88)
6. Daniel Alfredsson – 100 (51+49)
7. Tomas Holmström – 97 (46+51)
8. Mats Näslund – 92 (35+57)
9. Mats Sundin – 82 (38+44)
10. Johan Franzén – 81 (42+39)

• • •
Alla tungviktare till kollegor befinner sig för tillfället i Seattle, för där håller Board of Governors möte den här veckan.
Nyheter – förhoppningsvis spännande och goda – kommer sippra ut kontinuerligt.
Vad skulle ni helst vilja höra?
Själv hoppas jag att halsskydd blir obligatoriskt och att vi får ett expansion lag i New Orleans.
• • •
Den som spelat allra flest slutspelsmatcher i historien – 266 – är Chris Chelios.
Tvåa?
Lidas.
Rätt mäktigt.
• • •
Olle Hedman har skrivit ett brev till sin yngste son inför den historiska match vi ska se nu och det är ju direkt rörande – och alldeles korrekt i beskrivningen av hur Victor är mot alla han möter.
Läs.
https://www.nhl.com/lightning/news/in-their-own-words-olle-hedman
• • •
Oops, för första gången någonsin är Kuznetsov healthy scratch ikväll.
En ny tid är i sanning på väg att fasas in i Washington.
• • •
OK, för tusende gången i grundserien: Puckdrop med Victor Hedman på isen.
Det här blir något att minnas.

Pansarkryssaren