Sista lördagen i januari, del 2
PHILADELPHIA – BOSTON 2-6 (Slut)
DALLAS – WASHINGTON 4-4 (OT pågår)
EDMONTON – NASHVILLE 1-0 (Period 1)
SAN JOSE – BUFFALO 2-2 (Period 1)
• • •
Kaffe kaka, sexton raka.
Vän av ordning kanske tycker kanske att vi inte ska gå händelserna i förväg, men jag känner mig tämligen säker på att Oilers förlänger sin svit och snart har slagläge på Pittsburgh-rekordet.
Preds är inte dåliga – framförallt inte Flipper – men Oilers är bättre och det där PP:t håller åter på att bli ett massförstörelsevapen.
• • •
Nä, det blev ingen rolig eftermiddag för Sammy från Falun, men really – ingen annan i samma roll hade haft mycket mer angenämt.
Flyers svacka beror inte på honom, eller på Harts frånvaro – den beror på att de är lite slitna och därför begår misstag de inte gjorde tidigare.
• • •
Han har verkligen de stora mästarnas vinnarinstinkt i blodet, Filip, så det förvånar inte alls att han spelar en match som den här med huggtänderna blottade.
• • •
Fint, Lundin, att du undrar.
Nu är jag här, men jag har alltså besök av min kompis Malin och måste vara lite social också.
Även hon är emellertid skribent och behöver skriva grejor, så just nu fokuserar vi på olika saker i holken och jag hänger med er ett tag.
• • •
Lycksell lirade ju faktiskt i hemmalagets andrakedja i Wells Fargo-matinén och har sålunda gjort gott intryck på Tårtan.
Han tackade också för förtroendet genom att producera en assist – den korta NHL-karriärens andra, om jag inte misstar mig.
• • •
Själv var jag vittne när Blue Jackets segersvit sprack vintern 2017.
Jag åkte till DC för att vara med när de skrev historia, men istället fick de stryk.
Sedan dess har jag haft en känsla att Wenny Wennberg och Wild Bill – svenskarna i laget – ser mig som bad luck…
• • •
Mm, Ytterbyflyer, nollan i Karlstad avnjuter jag med samma upphöjda behag som jag avnjuter konjak efter en bättre middag.
• • •
Trouba har blivit avstängd två matcher för armbågen han satte i huvudet på Dorofeyev igår och det är ju ingen chock att ligan till slut tar Rangers-kaptenen i örat.
Det innebär dock att Blueshirts får gå upp i ringen i Ottawa utan både honom och, troligen, Lindgren och ettan i tipset känns nu gjuten i sten
• • •
Vi har för övrigt en värmländsk nattredaktör hemma på redaktionen – Olle – och han straffar nu alla masar i arbetsstyrkan med extra arbetsuppgifter, så jag måste ta och randa en blänkare om Boston-krossen…