Stort och smått en ljummen söndag

240 kommentarer…
Det får man ändå se som en värdig skörd på ett inlägg som bara bestod av en tipsrad.
Tack för närvaron, amigos.
Dessvärre får ni vänta ytterligare en stund på nästa riktiga post, för denna årets första söndag spelas bara fyra matcher och de känns aningen ljumma, allihop, och dessutom har jag andra texter jag måste få ur mig under dagen och kvällen.
Så: Ingen banana idag heller.
Men innan jag sätter papper i maskin vill jag ha några saker förda till protokollet.

1. Enligt Elliotte Friedman har Willy Styles erbjudits ett kontrakt a 11.5 miljoner dollar per säsong i åtta år. Om det stämmer, och om han tackar ja, blir den sorglöse artisten bäst betalde svensken i ligan, ihop med Erik Karlsson. Åtminstone tills Elias Pettersson signar sin kontraktsförlängning i Vancouver. Och det är han, hävdar jag, tveklöst värd efter den här fantastiska hösten.
2. Florida Panthers, Winnipeg Jets, Edmonton Oilers och Seattle Kraken. I den ordningen. Vad? Ja, det är hetaste lagen i NHL nu när köttekvarnen gnisslat igång på allvar.
3. San Jose Sharks har nu slagit sitt eget rekord från grundseriestarten och förlorat elva raka. Det är inte så bra.
4. Även idag behagar det snöa i New York, om än lätt. I don’t like.
5. Att Connor Bedards käke gick av när Brendan Smith sänkte honom i Newark i fredags är en förbannad bummer. Hela showen förlorar lyster utan det 18-åriga snillets närvaro. Fast nån har ju uppenbarligen put a spell on Blackhawks. Ja, dribblat med voodoo. På annat sätt går det inte att förklara en skadelista som förutom Bedard också rymmer Nick Foligno, Taylor Hall, Andreas Athanasiou, Seth Jones, Taylor Raddysh, Tyler Johnson och Anthony Beauvillier.
6. Mikas Kenta-straff i Bell Centre förtjänade att gå in. Men som vanligt när han möter Rangers var Montembeault otroligt bra – inte minst i det läget.
7. Filip kommer slå Håkan Loobs rekord.
8. Bröderna Bofink hade väldigt roligt på byn i fredags. Om jag räknar rätt hann vi frekventera sammanlagt sju barer och restauranger. Igår var det mindre skoj. Jag reste mig i princip aldrig ur korresoffan.
9. Som en ”Richard” påpekar på Twitter har Kutjerov varit inblandad i exakt 50 procent av Tampas mål. Imponerande, men också lite skrämmande. De är oerhört beroende av en enda spelare, uppenbarligen.
10. För att gå Hyttmyran till mötes alldeles så lite säger jag att jag håller på Jaguars denna NFL-säsongens sista grundseriesöndag.
11. Kommande lördag är det full omgång i NHL. 16 matcher. Ojvoj.

OK, tipsraden:

•Chicago – Calgary 2
•Washington – LA 1
•Arizona – Winnipeg 2
•Anaheim – Detroit 2

Imorrn börjar en riktigt busy vecka, med betydligt mer pang-pang här i bloggen, även till helgen – jag lovar.