Startsida / Inlägg

Inte bara poker…

av Lina Olofsson

Idag damp det ner en inbjudan i brevlådan. För en gångs skull var det inte till en pokergre utan till Nordic Open i Backgammon. Spelade ju brigde innan jag halkade in på BG och spelade BG innan jag halkade in på pokern (kalla mig spelförstörd sen barnsben *s*).

Apropå backgammon och NO i Köpenhamn. Har bara varit där två gånger men jösses va skoj det var. Lagom stor turnering och himla skoj med en massa klasser. Även om jag sysselsatte mig med att försöka skinna (gick väl så dääär) några av Sveriges bästa när jag spelade chouette (cashgame i BG) så spelade jag aldrig några av de höga klasserna i NO. Hade varit roligt att testa någon gång men kom aldrig så högt.

Något jag däremot gärna skryter om är när jag spelade turneringen Nackgammon sista året jag var i Köpenhamn. Nackgammon är annorlunda då du redan från start spelar ett försvarsspel då nästan alla dina marker är i motståndarens bo. Det kräver rätt mycket eftersom det är mindre turmoment där. När det var dags för final i tävlingen så mötte jag grundaren av GNU. Jag blev varnad för honom innan matchen då de andra sa ”passa dig han har fan ett datachips i huvudet”. Efter en sjukt svettig match vann jag och det måste vara det jag är mest stolt över i min korta men intensiva BG-karriär. Att jag hade 19 av 22 vunna matcher i Stockholmsserien kommer inte ens nära *skrattar*.

Något år ska jag ta o åka ner igen. Inte i år och inte så länge det är så här mycket pokerturneringar som det är just nu men sen så.