Startsida / Inlägg

Utklassning

av Lina Olofsson

Hade sex barn och tre vuxna vänner på besök ikväll. Mycket mysigt och ett himla liv på vardagsrumsgolvet när alla utmanade alla i Wii. Jag suger på Mariokart men ska ligga i hårdträning hela nästa vecka. Boxningen gjorde mig så slut att jag knappt orkade hålla upp armarna efteråt (otränad? jag?). Något jag däremot var en fena på var bowlingen där jag utklassade min kompis Fredrik *haha*. Även min son lyckades utklassa honom samtidigt som Fredriks dotter som är nio häver ur sig ”alltså killar ska inte syssla med bowling”.

Sitter och kollar på repriser av Sanningens Ögonblick på femman. Jösses säger jag. Ett program jag aldrig skulle ställa upp i. I detta var det även med en tjej som jobbar på Cosmo i Stockholm, eller rättare sagt hennes pojkvän. Jag frågade mig själv om och om igen hur hon som är sååå söt (och alltid trevlig) kan vara tillsammans med en sån jätteidiot?!

Hade tänkt grinda lite ikväll för att vinna ihop ett paket till söndagskvalet men har inte hunnit med. Får ge det ett försök imorgon istället.