Äntligen
avBubblan, nästbubblan, bubblan, bubblan, bubblan (oftast med bäst hand dessutom)…så höll det på första tre timmarna av grinden idag tills det äntligen släppte och sedan vann jag rakt ut istället. Jag har kommit underfund med hur de spelar och kan agera därefter så får jag bara dubbla en gång så har det inte varit några problem att ta sig in i pengarna ;-). Slutade plus på kvällen, ganska bra plus dessutom, vilket kändes som en omöjlighet efter den tunga starten.
WSOP i Golf startar imorgon. Pratade precis med Negreanu som legat i hårdträning sen Monte och kände sig supertaggad. Jag har gått som caddie lite förut på skoj. Jösses va jag önskar att jag var där imorgon och fick se all action på plats. Alla stora namn och jag kan se mig framför dem betta hårt på vartenda slag bara för att sätta maximal press på sina motståndare 😉 Galet lär det bli oavsett. Tippar Doyle eller Phil Ivey som vinnare, någon som sätter emot?
Apropå Daniel så hade jag hans 500-1000 HORSE-bord uppe samtidigt som min egen grind. Inte för att jag lärde mig ett dyft men ville kolla om han verkligen går så bra som han säger att han gör *s*. 18k när jag började kolla och 62k och en motståndare som valt att ta en ”sit out” knappt två timmar senare.