Tycker att dagarna bara
avflyr förbi.
Gav mig på ett bullbak i dag och gjorde raskt iakttagelsen att jag inte har knådat en deg på över ett halvår. Jag fattar inte vad som händer, men uppenbart har jag inte tid med ett skit. Inte ens ett ynka bullbak lite då och då.
Saker jag däremot gör hela jävla tiden, som upptar stor del av min rusande tid:
Tvättmaskinen och allt som har med den att göra. Jag slänger i minst en maskin om dagen och måste därmed hänga tvätten som låg i. Har alltid älskat den här sysslan. Mjukmedel är en fröjd för näsan. Det blir fint och rent, utan att man behöver göra allt för mycket. Men tro på fan, jag håller så fett på att tröttna. Jag har drömmar om att slakta maskinhelvetet. Att sluta bära kläder. Låta barnen valsa runt i skitigt. Låta dem lära sig att inte börja dagen med att spilla vaniljyoghurt över hela outfiten och sen fortsätta dagen i en enda lång spillorgie + bad i damm och lera.
Min ICA-butik. Same shit här. Har alltid gillat min lilla söta ICA som visserligen är dyr och har ett taffligt utbud, men jag har gillat den ändå. Nu kryper det i kroppen när jag närmar mig deras bröddoftande entré. Fuck vad jag handlar och kånkar kassar. Fuck vad trött jag är på det.
Slutsats: Rokad. Fetrokad. Måste göra åt denna min gnälliga inställning.
Eller nej, jag tänker låta mig hållas. Tror det är bra att gnälla lite, då kommer man ju åtminstone fram till vad man vill ändra på. Förhoppningsvis utan att spränga tvättmaskinen.