Silly-analys: Rasmus Elm

Sportbladet analyserar de hetaste ryktena. Nu: Rasmus Elm till Manchester United.

Rasmus Elm uppges vara klar för storklubben Manchester United. Men hur trovärdiga är egentligen uppgifterna i italienska tidningen Calcio Mercato? Utan att säga för mycket är det läge att riva fram saltkaret och göra nyporna beredda.

När Manchester United är nära att värva en större spelare från någon av de europeiska ligorna föregås det vanligtvis av intensiva skriverier och stora spekulationer i de engelska tidningarna. Vare sig storklubbarna vill erkänna det eller inte har de största medierna i England ingångar i alla större klubbar och de krigar mot varandra i att avslöja alla spelaraffärer.

Den här gången har det varit mer eller mindre knäpptyst.

Ryktet har varit uppe men det har samtidigt spekulerats om både Tottenham, Fulham och flera italienska klubbar. Många gånger har uppgifterna kommit från just Italien.

Ytterligare en anledning att se kritiskt på uppgifterna är att Calcio Mercato ofta skjuter både högt och lågt. Sajten specialiserar sig på fotbollsövergångar och då smyger de sig tvunget in både en, två och tre tveksamma historier för att lyckas fylla sajten varje dag.

Vad talar då för att uppgifterna faktiskt kan stämma?

För det första är Manchester United på jakt efter en central mittfältare efter Paul Scholes pension. Elm är också en spelartyp och en person som passar bra in i managern Sir Alex Ferguson mall med tystlåtna, pålitliga, hård jobbande spelare (Ryan Giggs, Michael Carrick, Paul Scholes mfl).

Fler saker som talar för att uppgifterna faktiskt kan stämma är att summan är realistiskt. När internationella tidningar vill bre på och få bra historier kryddas ofta summan. Det har till exempel tidigare talats om att Uniteds bud skulle ligga på 150 miljoner kronor. Omkring 56 miljoner som nu nämns är mer på den nivån en spelare från den holländska ligan är värd i dag.

Men. Faktum kvarstår. Varför skulle AZ Alkmaar göra klart med en försäljning redan nu? Elm kontrakt går ut 2013 och ett lyckas EM-slutspel skulle kunna dubbla mittfältarens värde.

Och: Ramus Elm har tidigare klart och tydligt gjort klar för sin agent Patrick Mörk att han inte vill förhandla eller göra klart med någon klubb innan säsongen är över. Han har också hela tiden varit envis med att ta ”lagom stora steg”.

Elm nobbade Premier League när han lämnade Kalmar för att Holland var ett bättre mellansteg. Jag tvivlar personligen på att Elm vågar ta språnget från AZ till Manchester United. Även om vi alltid kan hoppas…

/Patrik Sjögren

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier