United bjuder på Hazard

Manchester United har lagt ett stort bud på Lilles storstjärna Eden Hazard. Enligt franska Journal di Dimanche är de röda från Manchester beredda att lägga upp närmare 275 miljoner kronor för att knyta till sig 21-åringen. I och med budet hoppas Manchester United kunna få belgarens namnteckning redan nu i januari.

Hazard var nära att lämna de franska mästarna redan i somras men blev tillslut kvar. Efter det har i princip alla Europas storklubbar visat intresse för spelaren som rankas som en av de största talangerna. Under den senaste tiden har Manchester United och Chelsea varit de mest aktiva klubbarna i den kamp som United nu hoppas kunna avgöra.

/Linus Pettersson

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier