Veteranen vill återvända till Premier League

Minns ni Aruna Dindane? Den ivorianske anfallaren gjorde en säsong på lån i Portsmouth. Sedan fick han lämna då klubben inte hade råd att köpa loss honom. Senaste året har han tillhört Al-Sailiya i Qatar, men nu är 32-åringen sugen på att återvända till England.

– Jag är free agent efter säsongen. Jag har kontakt med klubbar i Frankrike, men jag vill spela i Premier League igen. Jag trivdes i Portsmouth. Det var en svår tid för klubben, men jag lyckades göra tio mål trots att jag missade många matcher, säger han, enligt Sky Sports.

Aruna Dindane gjorde 8 ligamål på 18 matcher i Premier League 2009/10. Han spelade VM för Elfenbenskusten 2010.

/Kalle Karlsson

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier