”Bäst för alla om jag lämnar i januari”
Efter att ha krigat mot en långdragen skada inleddes nästa tuffa kapitel rörande Wesley Sneijder och Inter. Klubben ville att den holländska stjärnan sänkte sin höga lön, något som 28-åringen dock var måttligt intresserad av.
Sedan dess har han lämnats utanför truppen och även om Inter-tränaren Andrea Stramaccioni så smått börjat öppna för att släppa in holländaren i laget igen anser huvudpersonen själv att han gör bäst i att lämna, helst redan kommande månad.
– Helt klart vore det bäst för alla om jag lämnade i januari, uppger Football Italia att Sneijder sagt till holländsk media.
– Om det inte blir verklighet stannar jag. Jag har kontrakt till juni 2015 med Inter.
Sneijder har varit ett hett namn i uppsnacket inför januarifönstrets öppnande och bland annat Tottenham och PSG har nämnts i diskussionerna.
/Johan Renvall