Brasseduo intresserar Tottenham

Tottenhams tränare Andre Villas-Boas vill förstärka laget i januari för att kunna fortsätta slåss om en Champions League-plats. Två spelare som man var intresserade av redan i somras tycks vara aktuella även under vinterfönstret.

– Vi hade kontakt med Willian och han är en av spelarna som intresserar oss. Jag gillar hans stil, men vi kunde inte nå det pris Sjachtar begärde. Men det betyder inte att vi inte kommer att försöka igen, sa Villas-Boas i en intervju med brasilianska webbsidan Lancenet, återgiven av Daily Mirror.

Den andra spelaren Spurs följer är Internacionals anfallare Leando Damiao, 23.

– Angående Damiao, han hade ett fantastiskt OS. Vi följer de bästa spelarna och ynglingarna. Leandro uppfyller dessa kriterier. Han har haft skadeproblem efter London 2012, men han är en spelare som alltid finns på vår lista.

Daily Mirror uppger att Damiao av sin klubb värderas till 20 miljoner pund medan Sjachtar tros begära 17 miljoner pund för Willian.

/Johan Renvall

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier