Bekräftar: Falcao klar för Real Madrid
Här är bomben i Spanien. Enligt brittiska The Mirror (märkligt nog) har Atlético Madrids president Enrique Cerezo bekräftat att Falcao är klar för ärkerivalen Real Madrid.
– Falcao har haft något underskrivet med Real Madrid sedan en tid tillbaka, säger Cerezo till spansk TV enligt den engelska tidningen.
Enligt tidningen vill anfallaren spela ut säsongen med Atlético innan han flyttar. Sportchefen Miguel Angel Gil Marin säger också att det är upp till Falcao själv vad som händer i sommar.
– Han har förtjänat rätten att avgöra sin egen framtid.
Falcao har en utköpsklausul på nästan 510 miljoner kronor men det nämns ingenting om vilken summa Real skulle komma att betala i sommar.
Enligt spansk media ska uppgifterna vara från programmet Punto Pelota men allt tillbakavisas samtidigt av presidenten.
– Jag vill säga att det är falskt att Falcao skulle ha ett annat lag klart. Jag har inte talat med någon om det. Det är en ren lögn, säger Cezero till sports.terra.com.
Nu är det bara välja vad ni vill tro på:
The Mirror eller sports.terra
/Patrik Sjögren