”United lägger monsterbud på Bale”
Det var länge sen det kom några nya uppgifter om Gareth Bale. Tottenhams superstjärna som under början av sommaren förföljdes av ihärdiga rykten om en flytt till Real Madrid.
Sedan dess har det varit relativt tyst. Fram till nu.
Gareth Bale pryder i dag förstasidan på spanska AS men och där handlar storyn om att Tottenham erbjuder Bale, som har kontrakt till 2016, en lönehöjning med 100 procent för att han ska stå emot frestelsen att gå till Real Madrid.
Men det är inte den stora bomben.
I dag skriver nämligen Daily Mirror att Manchester United budar 600 miljoner för walesaren som skulle bli nye managern Moyes första storvärvning och ett sätt att lindra smällen om Wayne Rooney försvinner.
I går kom ju uppgifter att Man Uniteds vice ordförande Ed Woodward har lämnat klubbens försäsongsturné i Australien för att jobba med värvningen av Cesc Fabregas från Barcelona men nu skriver Daily Mirror att anledningen är just budet på Bale.
Vad tror ni? Ligger det någon sanning i uppgifterna eller svingar tidingarna bara vilt? Och om ni United-supportrar fick välja en – skulle ni helst se Gareth Bale eller Cesc Fabregas på Old Trafford?
/Jens Persson