Trots två förkastade bud – United vägrar ge upp Fabregas
Trots två bud och lika många nej från Barcelona, ger inte David Moyes upp hoppet om att värva Cesc Fabregas till Old Trafford – utan planerar för ett tredje. På en presskonferens i Osaka under torsdagseftermiddagen var svaret ” things are ongoing”, när United-tränaren fick frågan vad som händer med det fortsatta Fabregas-intresset.
Tidigare i veckan sa Moyes så här om intresset:
– Det kommer till en punkt där du ger upp. Men när du är intresserad av en bra spelare vill du göra allt för att se om det går att få igenom. Det är vad jag gör och jag hoppas att saker och ting går framåt.
Cesc Fabregas värvades till Barcelona av Arsenal för 300 miljoner kronor. Uniteds första och andra bud till Katalonien har legat på 150 miljoner kronor respektive 300 miljoner kronor.
Barcelona har varit snabba med sina dementier kring en Fabregas-försäljning, så kan vi vänta en ny denna gång också?
Fabregas, som fortfarande har semester efter att ha beviljats ledig tid efter Confederations Cup, har ännu inte anslutit till Barças försäsongsträning.
/Daniel Hultqvist