Nymann på väg bort från Djurgården: ”Ser sig om”

Efter Djurgårdens succéseger mot Helsingborg häromveckan kallade klubben till krismöte. Tanken var att övertala Peter Nymann Mikkelsen, vars kontrakt löper ut efter säsongen, till att stanna.

Men det ser inte ut som att Blåränderna lyckats övertala sin danske guldklimp till att förbli i Stockholm. I alla fall inte än. För enligt Nymanns agent, Michael Steensgaard, ser sig försvararen om efter alternativ.

– Det har varit några klubbar som har jagat Peter, men de har fått avslag eftersom det inte känts rätt för Peter själv. Samtidigt är han öppen för det mesta, säger agenten till bold.dk.

Samtidigt utesluter han inte en förlängning med Djurgården.

– Nej, men Peter ser sig omkring och kan tänka sig att flytta till Danmark.

/Andreas Käck

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier