Özil dementerar United- och Arsenal-flytt

Det har surrats om både Manchester United och Arsenal för tyske landslagsmittfältaren Mesut Özil. Men nu klargör tysken, som gör sig redo för sin fjärde säsong i Madrid med Real, att han stannar kvar i La Liga.

– Jag har ett kontrakt till 2016, jag trivs här med mina lagkamrater och det är en ära för mig att spela i klubben, säger Mesut Özil på onsdagen enligt AP.

Det internationella transferfönstret stänger nästa vecka och någon flytt till Premier League ser det alltså inte ut att bli för 24-åringen, som känner att han har stort förtroende hos nye tränaren Carlo Ancelotti. Det ska vara en av anledningarna varför Özil inte vill flytta.

– Jag vill lyckas här. Det har varit mycket skriverier i pressen om mina valmöjligheter men jag har ett kontrakt och jag stannar i Real Madrid.

/Daniel Hultqvist

 

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier