Romantiska affärer
Mehdi Benatia stod för en strålande säsong i Roma-tröjan. Bland annat var han stöttepelaren i det försvar som bara släppte in ett mål de första tio matcherna. Marockanen har ryktats vara på väg till Bayern Munchen, Barcelona och framför allt Manchester City – men nu rapporterar Gazzetta dello Sport att Benatia stannar i Roma.
Huvudstadslaget gör sig redo att åka till USA för en rad prestigefyllda träningsmatcher, mot klubbar som Real Madrid, Liverpool och Manchester United, och Benatia kommer att åka med. Gazzettan har kort och gott med följande citat av 27-åringen:
– Jag stannar i Roma.
Samtidigt är det oklart huruvida fjolårssuccén Gervinho blir kvar. Gazzettan rapporterar dock att en överenskommelse om löneförhöjning ändå är i sikte och att ivorianen därför lär bli kvar i Roma.