David De Gea aktuell för Parisflytt

Bloggen har redan skrivit om att Keylor Navas ska vara ett namn för Paris Saint-Germain efter att ha tagit farväl av veteranen Gianluigi Buffon.

Nu kommer nästa målvaktsnamn som ryktas till den franska klubben – och det är ett ganska väntat rykte ändå.

Både The Times och ESPN skriver att Manchester Uniteds spanske stjärna David De Gea ska vara aktuell för en Parisflytt.

De Gea skulle, om saker står sig som de gör nu, kunna lämna klubben gratis om ett år. Något som fått britterna att nästan desperat försöka ordna ett förlängt avtal. Om De Gea inte vill skriva på så skulle det dock kunna öppna för en sommarövergång så att United åtminstone får en slant för besväret.

Känner ni igen dramaturgin från sommaren 2015? Hoppas för PSG:s skull att de inte jobbar med faxmaskiner…

allsvenskan Arsenal Barcelona Bayern Munchen Bundesliga Chelsea Everton Inter Juventus La liga Ligue 1 Liverpool Manchester City Manchester United Premier league PSG Real Madrid Roma Serie A Tottenham
Kategorier