Beyoncé satsar på välgörenhet
av
Stjärnorna må lansera sina egna parfymer och hudvårdsprodukter – Beyoncé går ett steg längre (förutom sina parfymer..) och gör något betydligt viktigare på sin fritid.
Tillsammans med sin mamma Tina Knowles har hon öppnat en skönhetsskola i Phoenix House Career Academy i Brooklyn, New York.
Phoenix House är främst inriktat på att hjälpa människor som haft problem i livet och som behöver hjälp att komma på fötter. The Beyonce Cosmetology Center ger en sju månader lång utbildning inom kosmetik och en chans till arbete.
Journalisten Agneta Elmegård är skönhetsredaktör på Aftonbladet och vurmar särskilt för hållbarhet och grön kemi. 2019 och 2022 listades Agneta av den brittiska organisationen, Diversified Communication UK, som en av de mest inflytelserika personerna i Skandinavien inom ”Green Beauty”. Agneta är utbildad i hållbarhetsstrategier vid Cambridge University i England.























