Grått är flott
av
Foto: http://instagram.com/kyliejenner
Orolig för att de gråa håren börjar synas? Var inte det! Nu är ”Granny chic” tillbaka och det gråtonade håret kändisarnas nya favoritnyans.
Stjärnor som Rihanna, Pink och Kylie Jenner har testat att tona eller slinga sina hår i silvrigt grått – något som tog 12 timmar på salong för Kylie Jenner att få till. Så var rädd om dina gråa hår, med andra ord.
Journalisten Agneta Elmegård är skönhetsredaktör på Aftonbladet och vurmar särskilt för hållbarhet och grön kemi. 2019 och 2022 listades Agneta av den brittiska organisationen, Diversified Communication UK, som en av de mest inflytelserika personerna i Skandinavien inom ”Green Beauty”. Agneta är utbildad i hållbarhetsstrategier vid Cambridge University i England.























