MAC:s nya kollektion – en hyllning till blandbandet
av
Du som var med på 90-talet och minns tjusningen med blandbanden kommer älska MAC:s nya kollektion som skapats av Moschinos designer Jeremy Scott.
Kollektionen, som släpps i en limiterad upplaga, är en hyllning till klassiska banden där en av paletterna med ögonskuggor är skapade som en ”bergssprängare”, med 29 skuggor och en palett med läppglans har samma form som ett blandband och ytterligare en palett för kinderna är designad som en CD.
Jeremy Scotts kollektion för MAC släpps den 8 februari hos utvalda MAC och online.

Journalisten Agneta Elmegård är skönhetsredaktör på Aftonbladet och vurmar särskilt för hållbarhet och grön kemi. 2019 och 2022 listades Agneta av den brittiska organisationen, Diversified Communication UK, som en av de mest inflytelserika personerna i Skandinavien inom ”Green Beauty”. Agneta är utbildad i hållbarhetsstrategier vid Cambridge University i England.























