Firande i Bryssel av fem år fria från djurförsök
av
Jag är just hemkommen från Bryssel där jag firade femårsdagen av EU:s beslut att förbjuda djurförsök i Europa. Det är ett litet steg för mänskligheten men ett stort steg för djurrättsorganisationer som Cruelty Free International som bjöd in mig och för företag som The Body Shop som har kämpat sedan 1989 för denna saken.
80 procent av världens länder utför fortfarande djurförsök och nu har vi hopp om att hela världen ska ändra sig och förstå att det är väldigt trubbiga mätinstrument de där kaninerna. Inte bra alls faktiskt trots forskare och moderna laboratorier i Europa har kunnat visa på ännu säkrare testresultat.

Influencers från hela Europa var inbjudna för att fira EU:s unika förbud och The Body shop bjöd på lunch innan de spännande kvällsaktiviteterna på Historiska Huset i Bryssel.


Riksdagsledamoten Birgitta Ohlsson är svenska Bodyshops talesperson i kampanjen. Den 4 oktober ska petitionen lämnas över till FN :s högkvarter i New York. Fram till nu har man 4.8 miljoner namnunderskrifter och målet är 8 miljoner. Gå in i en The Body Shop affär du också och skriv på.











Journalisten Agneta Elmegård är skönhetsredaktör på Aftonbladet och vurmar särskilt för hållbarhet och grön kemi. 2019 och 2022 listades Agneta av den brittiska organisationen, Diversified Communication UK, som en av de mest inflytelserika personerna i Skandinavien inom ”Green Beauty”. Agneta är utbildad i hållbarhetsstrategier vid Cambridge University i England.























