Benedetta Barzini visar vårens mode för Daniela Gregis
av
Trenden med att visa mode ur ett mångfaldsperspektiv ökar inom modevärlden tack och lov. Inte minst har branschen mycket att arbeta med när det kommer till att motverka ålderism på catwalken.
Skådespelerskan, feministen och modellen Benedetta Barzini, 76, var en av mannekängerna som visade designern Daniela Gregis senaste vårkollektion under Milanos modevecka.

Benedetta Barzini var den första italienska modellen att pryda omslaget till amerikanska Vogue på 60-talet. Hon var god vän med konstnären Salvador Dali och var fotograferna Richard Avedon och Irvin Penns favoritmodell på 70-talet.
”Mäns ålder kan visas och är mer accepterad. Men en gammal kvinna är bara en gammal hagga. Att försöka kontrollera ålderns är bara att försöka kontrollera naturens gång”, säger Benedetta i en intervju med Interview Magazine.
Hon porträtterades av sin son Beniamino Barrese i dokumentären ”The disappearance of my mother” 2019 och hon är en ofta anlitad modell och har gjort visningar för bland andra Simona Rochas, Antonio Marras och Bvlgari.
Vad är ålderism?
Ålderism, (ageism) myntades som begrepp första gången 1969 av psykiatern Robert Butler och kännetecknas av stereotypa föreställningar och diskriminering av äldre personer i samhället och kan få konsekvenser som att människors lika rätt och värde förbises.
2021 kom FN med sin första globala rapporten om ålderism ”Global report on ageism”.
Läs vidare rapport från Lunds Universitet om begreppet.

Journalisten Agneta Elmegård är skönhetsredaktör på Aftonbladet och vurmar särskilt för hållbarhet och grön kemi. 2019 och 2022 listades Agneta av den brittiska organisationen, Diversified Communication UK, som en av de mest inflytelserika personerna i Skandinavien inom ”Green Beauty”. Agneta är utbildad i hållbarhetsstrategier vid Cambridge University i England.























