Snackiet i och kring Albert Park
avI morgon drar det i gång ordentligt i Melbourne med FIAs presskonferens och pressträffarna för de olika teamen, men redan nu finns det lite snack att rapportera om så jag samlar i hop det så här:
•••
Nico Rosberg passade på att arbeta i fabriken i veckan, samtidigt som Michael Schumacher åkte på kärlekssemester med frun.
– Vi har stora problem, säger Nico Rosberg till Sport Bild.
– Men eftersom de är stora vet vi också hur vi ska lösa dem.
Mercedes har jobbat i vindtunneln för att försöka göra bilen slankare och fördela om vikten så att den inte understyr lika mycket. Michael Schumacher har stora problem med den detaljen.
•••
Bernie Ecclestone räddade Karun Chandhoks karriär redan 2006 – även om det var i år som han fick en F1-plats kort före premiären.
– En vecka innan testerna startade 2006 fixade Bernie en plats hos GP2-teamet Durango åt mig. Det var avgörande för min karriär och därför står jag alltid i skuld till honom, säger indiern.
•••
Bridgestone kommer med en uppsättning mjuka däck och en uppsättning hårda däck till Australien, samma två uppsättningar ska man använda sig av de kommande fem loppen. I Monaco använder man sig av de extra mjuka däcken och den gummiblandning som kallas för medium.
•••
Paul di Resta gör F1-premiär när han kör träningen på fredag för Force India.
•••
På fredag tränar killarna kl 02.30 och kl 06.30.