Snackade just med en legendar
avEn vecka, lite drygt till Turkiets GP och den berömda kurva åtta, som räknas som den längta kurvan i världen.
Och medan Red Bull kör i cirklar kring sina konkurrenter så jobbar Mercedes stenhårt.
Till Istanbul kommer de med det längre hjulavståndet (i Monaco använde de den kortare versionen) och med en ny skorstenslösning, en ny bakvinge och ny aerodynamik.
Det blir intressant om Ross Brawn och hans team lyckas komma närmare toppen. Hittills har de känts lite akterseglade.
Och jag tror inte att det var det som Michael Schumacher hade föreställt sig när han gjorde comeback.
•••
Pratade precis med en F1-legendar. Riktigt intressant samtal och han som själv kört Adrian Neweys bilar var inte alls förvånad över att Red Bull har haft problem med tillförlitligheten. Istället menade han på att det ofta är så när Newey har något genialt på gång. Lite problem och sedan är de oslagbara när de väl får upp farten.
Vem han är?
Köp tidningen i morgon;-)
•••
Monticello Motor Club är intresserade av att arrangera i F1 i USA. MMC har en bana som är 6,6 km och ligger typ 90 minuter från Manhattan.
Men vi får se, USA och F1 känns än så länge som mest snack.
•••
De tyska fansen tror inte att Michael Schumacher kan ta VM-titeln i år.
Å fan…