Startsida / Inlägg

Senaste nytt

av Anna Andersson

Snart helg igen;-) Men inför den så kommer det här ett par kortare nyheter att lägga på minnet:

Bernie Ecclestone menar att racet i USA kommer att köras i juni och Hermann Tilke och hans mannar börjar byggarbetet i Austin, Texas i december. Tanken är att det ska bli en typ F1-stad. Tilke öppnar snart sitt nya kontor med plats för 20 medarbetare där och banan ska stå klar sommaren 2012.

•••
Eftersom det har ryktats om att Timo Glock är på väg att lämna Virgin meddelar tysken nu att han har ett flerårigt kontrakt med teamet. Däremot är det nu klart att Andy Soucek lämnar teamet och det betyder att Luiz Razia är kvar som ensam testförare. Soucek har varit tredjeförare vid elva race, men ännu inte kört en kilometer och bryter kontraktet eftersom han vill satsa på sin karriär och anser att han behöver köra bilen. Inte bara titta på när andra gör det.
•••
Red Bulls tekniske direktör Adrian Newey menar att teamet inte kommer att behöva göra några förändringar på frontvingen när nu FIA ska göra nya tuffare tester under Spa helgen.