Krisen hos Red Bull
avDet sägs att det är lite kris hos Red Bull. Teamet är uppdelat i två läger och de pratar inte så gärna med varandra. På den ena sidan sitter så klart Sebastian Vettel och på den andra Mark Webber.
Vore lite skoj om de båda slåss om VM-titeln i det sista racet…
Då skulle jag vilja vara en liten mus i depå och motorhome;-)
•••
För övrigt så ska stallordern diskuteras igen. I samband med tävlingen i Singapore träffades FIA och teamcheferna, men man hittade ingen lösning. Därför meddelar Charlie Whiting att det blir ett nytt möte i Sydkorea.
Men det är väl frågan om det blir något möte där – det kanske inte ens blir ett lopp….
•••
En liten notering bara Nigel Stephney, den förre Ferrarimedarbetaren som gav vidare material till McLaren i samband med Spygate 2007, har dömts till 20 månaders fängelse av en italiensk domstol. Men han måste inte alls till fängelset, i stället så betalar han 6000 kronor och är en fri man.