Startsida / Inlägg

Kvaltankar

av Anna Andersson

Fernando Alonso har pole igen. Nu blir den dubble världsmästaren riktigt farlig. Intressant att Sebastian Vettel som dominerat under helgen missar första startposition. Det hade varken han eller teamet räknat med.
•••
Sebastian Vettel har varit snabbast i mellansektorn under hela helgen.
•••
Tungt för Ferrari att förlora Felipe Massa redan i Q1 och ha honom så långt bak i starten, dessutom hade Fernando Alonso problem med motorn under Q2 men det lyckades teamet lösa. Däremot var det ingen överraskning att comebackande Nick Heidfeld skulle försvinna i Q2 med sin Sauber och att den nya HRTföraren Christian Klien skulle försvinna i Q1. HRT är inte bättre än så, men han imponerade när han knäckte teamkollegan Bruno Senna rejält, med mer än en sekund.
Annars var det Timo Glock, Virgin som var snabbast av de nya teamen.
•••
Besvikelse hos Force India som var 16:e och 17:e man i kvalet.
•••
Nico Hülkenberg har bytt växellåda och flyttas tillbaka fem platser i starten.
•••
FIA planerar en egen ungdomsakademi för att utbilda talanger.  Det handlar om racerförare och rallyförare och man kan anmäla sig mellan den 4 och 15 oktober. Anmälningsformuläret laddas ner på FIA institute.com om lämnas till det nationella motorsportförbundet. Sedan tas 20 kandidater ut i december och te blir ett kval i februari 2011. Tio förare ska få chansen att tränas av Alexander Wurz, Robert Reid. Det ska vara minst en förare i från varje kontinent.
Det handlar om utbildning när det gäller allt från racing till media och PR.
•••
Renault meddelar att de ännu inte förhandlar med Kimi Räikkönen och det finns tankar på att behålla Vitalij Petrov.
– Han kan vara en möjlighet om vi bestämmer oss för att inte behålla Petrov, säger Renaults teamchef Eric Boullier till Auto Hebdo.
– Men jag vill träffa Kimi innan vi inleder en förhandling, jag vill se om han verkligen är motiverad. Oavsett om det är han eller någon annan förare så vill jag att mina förare ska vara supermotiverade.
•••
Jac Villeneuve har inte fått den respons som han hoppats på från HRT och fortsätter sitt arbete för F1, men satsar parallellt vidare på NASCAR.
– Teoretiskt är det fyra stall som är till salu, säger han till ’Rue Frontenac’.
– Men de pengar vi hade samlat i hop för F1 tar vi nu till Nordamerika för att utveckla ett NASCAR-program.