Startsida / Inlägg

Siste man ut

av Anna Andersson

Renault fick sig en rejäl skrapa av Kimi Räikkönen i dag och nu kommer nästa nyhet när det gäller teamet. Bob Bell lämnar stallet med omedelbar verkan och Eric Boullier som är stallchef är nu även VD.
Han var den siste i den framgångsrika trojkan med Flavio Briatore, Pat Symonds som nu lämnat teamet.
Varför han går är det ingen som kommenterat, men för ett par dagar sedan degraderades han till representant för ”Formula Student”.
•••
Huvudsaken är att asfalten ligger, säger arrangörerna i Sydkorea och de menar att banan ska vara klar på söndag.
På måndag ska Charlie Whiting inspektera den. Enligt arrangörerna är banan klar till 98-99 procent och ” FIA ska titta på säkerheten och banan, inte på om det är städat och att läktarna är färdiga” hälsar organisationen.
Är det någon mer än jag som börjar tvivla?
•••
Lotus före detta teamchef Peter Warr har avlidit efter en hjärtinfarkt.
– När Peter var i F1 hjälpte ha mig att göra sporten till den den är i dag, säger Bernie Ecclestone.