Vad händer i första kurvan?
avVad händer in den första kurvan i morgon? Det är enormt spännande. För som läget är nu måste Sebastian Vettel, Red Bull vinna loppet för att kunna vinna VM och samma läge har McLarens Lewis Hamilton.
De startar bredvid varandra. Vem är först in i den första kurvan?
Det blir sjukt spännande.
Men samtidigt så känns detta som ett riktigt drömläge för Fernando Alonso, Ferrari. Han har råd att tappa en placering och ändå vinna titeln, i fall Vettel nu vinner racet i morgon.
Men vilken flopp för Mark Webber. Han lyckades inte alls när han som mest behövde det. Startplats femma var inte vad han hoppats på, men formkurvan har varit vikande. Kan de vara så att han inte klarar pressen?
•••
Det var Sebastian Vettels tionde pole för säsongen. Det har bara sju förare klarat av tidigare. Alla av dem har vunnit VM.
Är det ett tecken?
Fast å andra sidan, med tio pole positions, borde han redan ha varit klar mästare…
•••
Lewis Hamilton är den förare som verkar vara mest avspänd Han har ingen press på sig och kan satsa allt.
– Det hjälper så mycket att jag kör helt utan press. Det är en enormt skillnad mot 2007 och 2008 när det var väldigt tufft, säger VM-fyran
– Teamet har förbättrat bilen väldigt mycket och vi har allt att vinna. Inget att förlora. Jag kan inte klaga.
Med andra ord blir det full attack av Hamilton. Lita på det.
•••
Var det så att snacket om teamorder löste sig själv nu när Webber floppade?
•••
Michael Schumacher kvalade ut Nico Rosberg i säsongens sista race.
•••
Timo Glock fick böta 6000 kronor, han körde 2,4 km för snabbt i depån under den tredje träningen.
•••
För allt i världen, missa inte starten i morgon klockan 14.00. Första kurvan kan avgöra hela säsongen.