Startsida / Inlägg

Vilken nyhet ska Red Bull presentera i Abu Dhabi?

av Anna Andersson

Jösses vilken avslutning vi får om en vecka. Även om tävlingen i Brasilien inte var speciellt upphetsande, det var mest en styrkedemonstration i från Red Bulls sida, så hade den en enorm betydelse för VM-faljten. Det är väldigt jämnt i toppen och det är tre man som slåss om titeln.
Finalen i Abu Dhabi om en vecka kommer att bli otroligt spännande.
Det kommer att handla om matematik och strategi och kvalet på lördag spelar med all säkerhet en väldigt stor roll.
Det blir också spännande att se vilken uppdatering som Red Bull testade i fredags, men sedan tog bort i från bilen eftersom de ansåg att den inte var nödvändig för att vinna i helgen.
Hur överlägsna är de egentligen? Men räcker det till att vinna förar-VM?
Tveksamt.
Vad tycker ni?
•••
Tungt att se Felipe Massa bli varvad av Red Bull på sin hemmaarena. Men han flyttade på sig riktigt snyggt.
•••
Nico Hülkenberg, startade i från pole position men blev varvad av Sebastian Vettel. Hoppla.
Men han gjorde en bra inledning av racet, sedan är det ju en stor skillnad på Williams och Red Bull. Dessutom slutade han väl åtta och det är snyggt när man är så pressad att nå resultat för att säkra framtiden.
•••
Red Bull vann konstruktörstiteln. Det är väl för väl, med tanke på hur de har dominerat säsongen så var det ett måste att vinna konstruktörs-VM. Däremot är förarmästerskapet fortfarande öppet.
Och sett till hur de har dominerat säsongen så är det egentligen en katastrof om de missar den titeln. Det mästerskapet borde också ha varit avgjort nu,
Men å andra sidan är det tur för oss att i får ett avgörande i finalen om en vecka.
•••
Sista F1-veckan för året.  Sjutton vad spännande det kommer att bli. Bara att ösa. Jag hoppas att ni hänger med!
•••
Nu måste jag skriva till tidnigen, på återhörande.