Startsida / Inlägg

En själ till salu?

av Anna Andersson

Pastor Maldonado får chansen hos Williams, ingen större överraskning, men ändå är jag inte helt positiv till det.
Inte för att han har gjort ett dåligt jobb, tvärtom.
Pastor Maldonado har gjort en fantastisk säsong i GP2, han har kört riktigt bra under testerna och han har den bakgrunden som krävs. Minns honom i från World Series by Renault där han tampades med Alx Danielsson och om jag inte har helt fel för mig så fel hade han vunnit titeln om han inte diskats och fråntagits segern på Misano
Men även om han inte vann mästerskapet, det gjorde Alx, så tog han sig till F1.
Det som är trist är att duktiga förare petas för att de inte har rätt ekonomiskt stöd.
Nico Hülkeberg är en väldigt duktig förare och han tog en imponerande pole i Brasilien, men det är långt i från säkert att han får en förarplats 2011. Williams och många team med dem har inte råd att välja en förare utan en kappsäck med pengar.
Det är tragiskt.
•••
Mark Webber är den bäst betalde idrottsmannen i Australien.
•••
Paul di Resta ber till högre makter – eller möjligen tomten – om en F1-plats 2011.
•••
Mark Webber är kritisk till Heikki Kovalainens agerande när han själv kraschade i Valencia:
– Jag är glad över att jag överlevde den smällen, säger Webber,
– Jag körde för Minardi en gång och jag var också i den situationen att jag körde mot en snabbare bil för att han gjort ett uselt första varv eller tappat en frontvinge. Men det gav ingenting att fajtas mot Michael, Rubens eller Montoya i Williams, det vore idiotiskt och något sådant gör man inte. Framförallt förlorar man själv tid på det, båda kör långsammare och det ger ingenting.
– Men jag var överraskad över vad han gjorde, framförallt om man ser på vad han fick ut av det. Jag hade kunnat ta ett par poäng, det var den där grejen med Saftey car, men det handlar inte om några tvåsiffriga poäng.