Klantigt Webber
avJag kan förstå att Christian Horner är besviken och frustrerad över att mark Webber inte berättade för teamet att han ramlat med sin cykel – igen.
Dessutom är det rätt klantigt av Webber att ge sig ut på en sådan cykelutflykt när det är dags för säsongavslutning och han leder VM.
Ett tips är väl att förbjuda mountinbikecykling i hans kontrakt. Det verkar ju inte som om han kan hålla sig på hjulen…
•••
Michael Schumacher är optimistisk för 2011. Han menar att man hos Mercedes förstod vad som var fel i tid och nu är motiverade och förberedda för 2011:
– Vi förstod ganska snabbt varför det inte fungerade och nu arbetar vi för att få koll på de grejerna till nästa år, säger han till Motorsportmagazin.
– Teamet vann VM 2009 och fick ett tufft uppvaknande och för mig är det självklart viktigt att hitta svagpunkterna så att vu kan hitta rätt väg och utvecklas tillsammans med teamet och ingenjörerna och på så sätt arbeta oss framåt.
•••
Plan A är en förarplats, plan B är att gå tillbaka till rötterna och bli McLarens testförare.
De tankarna snurrar just nu i Pedro de la Rosas huvud.