Grattis Mackan – och annat snack
avSå är det äntligen klart. Marcus Ericsson får ett kontrakt till årets säsong och han får dessutom ett riktigt bra kontrakt.
iSport är ett klassiskt team med bra förutsättningar. Nu får de två bra förare och målet är att vara med och slåss i toppen.
För Marcus är det bara en sak som gäller nu – kör.
Den här chansen är fantastisk och lyckas han ta vara på den får han möjligheten att öppna dörrar vi trodde var både stängda och igenbommade.
•••
Två snabba meddelanden lagom till lunch – det blir inget F1-lopp i Rom.
Borgmästaren vill inte riskera att Monza blir av med sitt F1-race.
•••
Riccardo Patrese berättar att Nigel Mansell höll på med flera olika psykningar under deras tid tillsammans. Bland annat så lät han inte sina ingenjörer att lägga fram all information till teamet.
Dessutom kallar ja honom för gnällspik.
– Det är ingen tvivel om att han ibland var en riktig gnällspik. Det blev många irriterade på, men jag brydde mig inte. Jag gillade honom. Han var en trevlig kille.