Startsida / Inlägg

Alonso – en trollkarl

av Anna Andersson

Så då är Dakar avgjort och det börjar att närma sig tiden för de första F1-presentationerna.
Bloggen kan meddela att Fernando Alonso varit och provat in sin sits och att David Coulthard kommer att behålla jobbet som rådgivare till Red Bull, trots att han ska kommentera för BBC på heltid.
Lite dubbla stolar där och det är bara att hoppas att han kan behålla objektiviteten. Personligen har jag lite svårt för att folk har uppdrag åt två saker som egentligen konkurrerar. Går det att vara objektiv eller sitter han i TV och undanhåller information? Höjer han sina killar för Red Bulls skull? Var är sympatierna?
Vad tycker ni?
•••
Pat Symonds, Flavios vapenbroder ni vet, vill tillbaka till f1.
•••
Sedan gör McLaren en Red Bull och börjar årets tester med den gamla bilen. Ett trick som fungerade i fjol. Hur är det i år?
•••
Fernando Alonso gillar trolleri och han kan trolla. Han lyckades trolla med kort, en nalle och en kondom så att Valentino Rossi var helt förtvivlad och bortgjord. Detta hände under avslutningen av Wroom i Italien.