Der Dominator
avSebastian Vettel. Sebastian Vettel. Sebastian Vettel.
Herre jävlar. Han slaktar poletiden i från förra året och han steker sin teamkollega i kvalet. Tysken är närmare en sekund före sin teamkollega. Anmärkningsvärt.
Det var nästan som om kvalet bara handlade om vilka som skulle vara tvåa och trea. Ingen kunde rå på Sebastian Vettel.
•••
Lewis Hamilton, tvåa. Imponerande. Det verkar som om McLarens uppdateringar har fungerat.
•••
Vitalij Petrov var sexa, klart snabbare än teamkollega Nick Heidfeld som försvann i Q1 efter problem med KERS och trafiken på banan. Imponerande av ryssen, bra jobb.
•••
Mercedes hade så stora förhoppningar, men de får liksom inget grepp på asfalten. Michael Schumachers var elva i Q2 och det känns precis som förra året.
Det måste vara en riktig missräkning för den forne stormästaren. Dessutom kunde han inte heller rå på Nico Rosberg heller.
Det måste vara en riktig besvikelse för tyskarna. De går i från en fantastisk bästatid i Barcelona till en plats i gråzonen bara några veckor senare, men inte riktigt vad man hade hoppats på. Även om det naturligtvis är en enorm skillnad på banorna och det var väldigt mycket testande på samma bana.
Inför kvalet så sa Ross Brawn att Mercedes ska vara topp sex även om de har vissa tekniska problem med bilen, men Nico Rosberg var sjua. Aj, aj, aj. Schuamcher klarade som sagt inte ens Q3.
•••
Annars är det värt att notera att det var väldigt stora tidsskillnader i topp tio.
•••
Adrian Sutil brände sin chans på Q3 när han snurrade 360 grader på målrakan, men det var riktigt coola bilder. Se dem om du har chansen!
•••
Bittert för HRT. Hinner inte testa bilen och fick köra den ordentligt under kvalet för första gången. Det är väl ingen överraskning att de inte klarade 107-cuten och därför inte får starta i morgon.
Kul helg.
•••
Men vi ska komma i håg att Australiens bana inte är signifikativ för VM-säsongen. Det kan hända mycket till vi kommer till Tilkes skapelser.