Alonsos reaktion
avI dag är det dags för den första träningen och det pratas om att Red Bull ska avvara KERS i Monaco. Det blir spännande att höra vad de röda tjurarna har att säga efter träningen.
De har haft stora problem med hybridsystemet och Sebastian Vettel vann faktiskt utan KERS i premiären.
•••
Ett brinnande fordon har ställt till problem i Monaco.
Faktiskt så var det så att det började brinna i en husbil som stod parkerad vid Sainte Devote den kommande F1-banan och det var först i går morse som man var färdiga med bärgningsarbetet. Skadan var så illa att man var tvungna att lägga på ny asfalt och det skulle kunna ställa till en del problem under dagens träning.
•••
Fernando Alonso kommenterade det faktum att Aldo Costa tvingats flytta på sig med:
– Vi behövde en reaktion.
Ska nästa reaktion komma på banan då kanske?
•••
Det har ryktats om att Gerhard Berger ska bli en ny supermanager för Red Bull, själv dementerar han ryktena och säger han att han ska stanna i Monaco. Där har han sitt kontor och sin familj och även om han har skiljt sig i från sin hustru så vill han vara nära barnen.
•••
Lars Österlind skulle ha fått hjälp av Alain Prost i helgen, men det har blivit en förändring i tävlingsledningen och vid sidan av Österlind och Jose Abed ska den förre F1-föraren Allan McNish vara med och fatta de viktiga domsluten.
•••
Det blir kanonväder i helgen också, precis som det var i Barcelona förra helgen. Sommartemperaturer och blå himmel.