Startsida / Inlägg

Buttons fantastiska seger

av Anna Andersson

Jag vet inte riktigt vad jag ska börja. Hur ska vi sammanfatta intrycken efter ett så händelserikt F1-lopp? Regnavbrott, omkörningar, krascher och en Sebastian Vettel som är på väg att vinna.
Men som inte klarar av pressen i från Jenson Button och får stryk.
På det sista varvet.
Undrar om Martin Whitmarsh kan sova i natt? Kan han få ner pulsen?

McLaren hade ett riktgt rörigt lopp med olika incidenter och bestraffningar. Jenson Button lyckades väl med typ allt och lite till. Efter det att han drabbats av en punktering sedan han kört i hop med Fernando Alonso var han i stort sett borträknad. Han låg sist, men så fick han på nya slicks, han fick ett nytt liv, körde som en gud och var först  i mål – trots sex depåstopp.
Jag är nog inte den enda som är imponerad.
•••
Efter 25 varv bröts loppet på grund av regn. Det var helt rätt beslut. Det är omöjligt att hålla en formelbil på banan under de förhållandena. Det var så illa att bilarna riskerade vattenplaning på rakan…
…men det är helt värdelöst att stirra in i regnet och vänta på en omstart.
Under regnavbrottet satt jag och jäspade, jag önskade nästan att loppet skulle flaggas av helt – men sedan var det fart.
Jösses.
Nu fick jag återigen på ett bevis på varför jag älskar F1 och inte fotboll.
•••
McLaren har varit förskonade ifrån interna bråk, trots att de har två världsmästare i ett team.
Men i Kanada så körde Jenson Button och Lewis Hamilton ihop på start/målrakan och den sistnämnde tvingades bryta.
– Vad i h-vete gör han? sa Button på radion efter smällen.
Det är ett stort personligt nederlag för Hamilton som kritiserades hårt av sina förarkollegor efter racet i Monaco och som fick hård kritik av Emerson Fittipaldi inför tävlingen. Den före detta F1-föraren hjälpte tävlingsledningen i Montreal och redan inför loppet sa han att Hamilton är för aggressiv på banan.
Under racet var Hamilton sedan inblandad i ett par incidenter redan innan han tvingades bryta och det känns som om han måste fundera över sitt sätt att köra bil. Har han lärt sig något efter de problem han hade i Monaco?
Han sticker in nosen så fort han får chansen, han har för små marginaler och det känns nästan som om han räknar med att folk ska flytta på sig.
Det gör de inte.
Inte hans teamkollega heller.

•••
Hur tänkte Ferrari när de tog in Fernando Alonso precis innan det var dags för regnet?
Det skulle jag gärna vilja veta.
Men nu hade det ingen betydelse i alla fall eftersom Fernando Alonso var inblandad i en kollision med Jenson Button, fastnade på curben och bröt efter 37 varv. Den situationen ska domarna också titta på efter loppet.
•••
Det går inte att låta bli att le när man ser Kamui Kobayashi. Snacka om glädjespridare – på och utanför banan.
•••
Farbror Schumacher har slängt käppen. Hans omkörning av Kamui Kobayashi, Sauber och Felipe Massa, Ferrari, var riktigt rolig att se. När han gick upp på andra plats på det 52:a varvet så såg ut som under fornstora dagar.
Han hade en pallplats, slutade som fyra och bättre har han inte varit sedan han kom tillbaka.